neděle 27. ledna 2019

Nejlepší porodnice pro ambulantní porod je VYŠKOV!

Vážený pane primáři Eime, vážený pane primáři Mokroši,

Jménem rodičů, kteří spolupracují na informační kampani www.ambulantniporod.cz bychom Vám rádi poděkovali za práci Vašeho oddělení gynekologicko-porodnického a novorozeneckého v loňském roce.

Ženy nám předaly informace o 23 proběhlých porodech, po kterých odcházeli s miminkem domů dříve. Ženy s dětmi od vás odcházely na negativní reverz průměrně už za 11 hodin od porodu. Všechny byly velmi spokojené, že odešly „ambulantně“, a až na naprosté výjimky byly s průběhem ukončení hospitalizace ve spolupráci s personálem nemocnice spokojeny. Děkujeme, že po rodičích nevyžaduje novorozenecké oddělení potvrzení od PLDD, kterým mnohé české porodnice nezákonně podmiňují „ambulantní porod“. Všímáme si, že se porodní přání žen zvládá naplňovat také z důvodu toho, že porodnice umožňuje vedení porodů komunitními porodními asistentkami. V tom je porodnice Vyškov výjimečná.

Díky tomu všemu byla ženami vybrána porodnice Vyškov v loňském roce jako nejlepší porodnice pro tzv. „ambulantní porod“.

Blahopřejeme Vám!

Přejeme Vám, aby od Vás stále odcházely spokojené nové rodiny a fungovala výměna názorů pro spolupráci. 

Za ambulantniporod.cz,

Eliška Vlasta Kupšovská

Následuje pár sdělení od žen:

Konec porodu byl hodně náročný, ale musím uznat personálu porodnice, že nikdo ani slůvkem nekomentoval moje klení, nebo když jsem vyhazovala novorozenecké sestry z pokoje ve finále. Všichni byli milý a vstřícní, na všechno se ptali a nikdo na dceru nesahal.
Porodníci byli úžasní a profesionální, nebyl problém respektovat Dříve vyslovené přání. Lékař z novorozeneckého byl neprofesionální, protivný, snažil se manipulovat, chování směrem k novorozenému synovi bylo také nehezké (PA zacházela s mou placentou lépe než tento lékař s mým synem), chtěli podpisy obou rodičů, což zákon nevyžaduje.
Když jsem celé dopoledne ležela na šestinedělí, nechali mě na pokoji, protože věděli, že jdu domů, takže mi neříkali nic o kojení (poté, co se zeptali, jestli se malý po porodu přisál a já řekla, že ano) a nehádali se se mnou ohledně mytí miminka, i když se jim nelíbilo, že má krev ve vlasech apod.

Rodila jsem se soukromou PA, která má smlouvu s vyškovskou porodnicí a může tam vést porody. Těhotenství i porod bez komplikací, porod byl hodně rychlý - příjem o půl jedné ráno, v 3:02 se dcera narodila. O našem dřívějším odchodu věděli z porodního plánu, jinak jsem na to nikoho neupozorňovala. Dětská sestra se nás na to pak ještě jednou zeptala přímo na porodním boxu, stejně tak gynekolog, oba se tomu ale nijak nedivili. Jen nás upozornili, že se propouští v 11 odpoledne (chtěla jsem odejít až někdy odpoledne, aby se manžel mohl vyspat během poobědového spánku staršího sourozence). No, nakonec jim papíry trvaly skoro do 12, nikdo nedělal problémy, ani nestrašil. Jen dětský doktor při vizitě (vizita = bez zaklepání vtrhneme do pokoje, nevadí, že jste maminko zrovna na záchodě, my si to miminko rozbalíme a vyšetříme klidně bez vás) utrousil poznámku, že je vhodné zůstat 72 hodin v porodnici, protože je to nejrizikovější období dítěte a změřil si mě od hlavy k patě. Na to jsem mu řekla, že ano. Zeptal se, jestli jsem tu už někdy rodila, odpověděla jsem, že ano a tím to skončilo. Dětská staniční teda tradičně odměřená (pamatuju si ji ale z prvního porodu, kdy jsme odcházeli až po 5 dnech, že byla taky taková, takže to je u ní asi standard a s ambulantním porodem nesouvisí). Reverz chtěli podepsat i od manžela. Gynekolog byl s dřívějším odchodem úplně v pohodě, spíš mi přišlo, že tomu fandí. Sami navrhli ultrazvukem zkontrolovat dělohu (to mně u prvního porodu nedělali vůbec) a vzali mě přednostně, i když měli plnou čekárnu pacientek. Vůbec žádné strašení, ani řeči tipu "víte, my to musíme říkat". Sociální pracovnice mě ještě honila různě po nemocnici, abych jí neutekla a mohla mně předat všechny papíry pro matriku. Takže když to shrnu: všichni s ambulantním porodem úplně v pohodě, evidentně na to jsou už zvyklí, jen na oddělení šestinedělí mají hlavně co do empatičnosti co napravovat.

Do porodnice jsme dorazili pár minut po půlnoci, nebyl problém s odmítnutím prev. antibiotik na pozit. streptokoka, měření ozev, vstupního utz i podání vit. K miminku. Vnitřní vyšetření i všechno ostatní obstarávala pouze naše PA, v 1:30 v noci se tatínkovi do náruče narodila naše druhá dcerka. Jelikož byli lékaři tou dobou u akutního SC, prvních několik hodin jsme trávili úplně sami. Dopoledne nám byly vystaveny propouštěcí zprávy. Z gynekologie během pár minut, na novorozeneckém jsme několik hodin čekali- údajně měli moc práce a přeplněné oddělení (tím spíš jsme nechápali, proč se nás nezbaví hned a dělají průtahy. Tentokrát jsme přesně věděli, co chceme a proč, i díky tomu proběhlo zrození našeho druhého dítěte beze strachu, v lásce a téměř bezbolestně.

Plánovala jsem odejít dřív, kvůli komplikací s neoddělením placenty a čistěním dělohy po porodu v celkové narkóze, jsem nakonec zůstala delší dobu, než jsem si byla jista, že zvládnu po svých cestu do auta. Dítě prospívalo na jedničku, na novorozeneckém nebyl nejmenší problém, jen chtěli podepsat reverz, že mají dle vyhlášky povinnost to tak dělat. Chtěli ho ale podepsat od obou rodičů dítěte, což je teda podle mne špatně. Jediný problém na oddělení šestinedělí, že můj zdravotní stav ještě není takový, jaký by chtěli na propuštění (anemie, nízký tlak). Nakonec ale ani reverz nepožadovali.

Nejprve jsem jela do nemocnice pouze na kontrolu, ale mezitím mi začala odtékat plodová voda, a tak mne v nemocnici rovnou hospitalizovali. Bylo to pro mne ale stresové, takže jsem požádala o propuštění, s tím mel lékař nejprve problém, ale po naléhání mi dal podepsat reverz a doporučil mi jít rodit jinam. Začátek kontrakcí jsem strávila doma s rodinou a do této porodnice jsem se vrátila se svou porodní asistentkou až na závěrečnou fázi. Porod proběhl úplně v pořádku. Personál byl na základě předchozí situace odměřený, ale ambulantní porod mi umožnil.

Žádné komentáře:

Okomentovat