středa 3. října 2018

Pro a Proti: Nepodpora kojení v porodnicích

Možná jste slyšely pořad Pro a Proti na ČRo Plus vysílaný 3. října 2018 o nepodpoře kojení v porodnicích. Rádio reagovalo na nedávno zveřejněnou práci Anety Majerčíkové z sestinedelky.cz.
Proti Anetě hovořila primářka z neonatologie nemocnice Hořovice Dr. Dokoupilová.

Čím dál tím víc mi připadá, že se v pražské vagilérce a na konferencích lékařů učí rychlokurzem "jak vše popřít a my máme nejlepší všechno a měnit se to nebude".

Aneta po vysílání reagovala na shrnutí pořadu na stránkách ČRo. Stojí za to si to přečíst.

Link na pořad a můj dopis paní primářce:


Vážená paní primářko,

vyslechla jsem dnes pořad Pro a Proti. Jen se divím, předesílám, proč by mělo být něco Proti kojení..
Škoda, že od Majerčíkové nezaznělo, že Laktační Liga, ani Národní centrum nekontroluje BFH certifikáty, i když tyto orgány už několik let upozorňujeme na různé porodnice, kde to nefunguje. To, co by měla LaLi dělat, musí suplovat rodiče, spolky...

Brzy vydáme za ambulantniporod.cz analýzu kojení po ambulantním porodu. Má takovou analýzu vůbec někdo? Zajímá se někdo o to, jak se návazně daří kojení doma a kdo může pomoci? Ano. Spolky, které zakládají rodiče. Privátní porodní asistentky.

Já osobně jsem odešla po prvním porodu z porodnice po 3 hodinách a toto dítě kojila 2 roky, než navázalo druhé dítě, který ani nikdy nebylo v porodnici. Zeptejte se mne, proč jsem prchala s prvním dítětem z porodnice pryč. Bylo to právě kojení a klid, které porodnice o žádné velikosti matce, která opravdu chce kojit a budit se v noci na kojení, nezaručuje. A v Praze už vůbec ne.
Ženy odchází z porodnice na reverz se svými dětmi, protože doma ještě kojí staršího sourozence, nebo proto, že ví, co jim v porodnici posledně bránilo dobrému kojení. Všechno. Neklid, nesoukromí, strava, nepříjemný personál. Někdy mají jen jednu šanci, aby se jim kojení povedlo.

Jsem celá zvědavá, co to má být za mlhu, které říkáte projekt s paní Pařízkovou. Co má zakrýt? Proč vymýšlet kolem kojení něco, když bylo vše objeveno.

Zdůvodňujete neschopnost věnovat se každé ženě po porodu velikostí porodnic. Jakoby snad malé porodnice dosahovaly v popsané veličině lepších výsledků.

Nelíbí se mi, jak jste mluvila o ženách po porodu. O jejich citlivost a hormonální rozbouřenosti, jakoby to byla obtíž, které při své práci čelíte. Kde jinde, než v porodnici pracují lidé, kteří jsou na toto zvyklí a učení, aby takovým ženám pomohli. Díky Bohu, že se v porodnicích objevují stále ještě lidé, kteří dovedou povzbudit, pomoci a pracovat se rodinami.

Na závěr bych vás ráda upozornila, jak jste si povzdechla, že ženy s dětmi spěchají brzo domů za rodinou. Chcete vrátit standard, kdy ženy musely být v porodnici týden? Nevím, že by tenkrát byly lepší výsledky v kojení, spíš naopak. My matky dnešní doby čelíme našim zklamaným matkám, kterým nikdo dobře s kojením neporadil a žasnou, co o něm dnes víme.

Přesto všechno věřím, že to jediné, o co vám při vaší práci jde, jsou spoKojené rodiny a kojené děti.

Děkuji za Váš čas.

Za sebe i Ambulantniporod.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat